diva Üzerinde Bu Rapor inceleyinHer şey bir öğleden sonrasında Bodrum’daki evine mevrut telefonla başladı; arayan yârsıydı. “Paşam” dedi her zamanki sesiyle.

10 parmağında 10 marifet başüstüneğu söylenebilecek başarılı insan, sahne kıyafetlerinin çoğunu kendisi tasarlamış. Antrparantez Sedenlerini ve resimlerini birsonsuz ilde sergilemiş. Bir yekta ülkede bileğil yurt haricinde da oyunluk allıkıp konser veren isim, 1976’da Londra’da Royal Albert Hall’da dinleti veren ilk Türk sanatçı olmuş.

tereddutsuz alacaganiz yanit elvis in hawaii konser üzere cok uzun bir oyunluk almama akabinde gerceklestigi icin hadise olmus aspendos konseri olacaktir.

Bir süre sonrasında hocası bu ilginin başkalıkına varır; fakat aralarında cesim yaş farkı vardır ve bu aşkın imkansızlığını daha sonra Melahat Pars’ın bestelediği dizelerle dile getirir Sıtkı Eş…

Bütün bu tarz şeylerin toplamında bir kişi oluşuyordu aha; Zeki Müren ve Türkiye’nin ilk sivil polis “uslu”sı olmuştu. O, “Müziğin Paşbirliı”ydı. Ona ilk kat bu şekilde, 1969’da gerçekleştirdiği Aspendos konseri sonrası Antalya ahaliı bu şekilde seslenmeye kelleladı.

Haydarpaşa Garı’nın altından gün fışkırdı: Askeri müzik melce ve tıknaz mezardan hayaller…

Zeki Müren’in vefatından önce “Hiç aşık oldunuz mu?” sorusuna verdiği yanıt da işte bu çok kısa indir bir özeti…

Bu sıcaklıkölçer muazzam bir yeteneğin müzik şarkılarından en az birkaç tanesini bilmeyen herhalde indir yoktur. Yüz kere dinlenilse de her seferinde duygularımıza tercüman olan çok zikıymet şarkılarını ardında bırakan Zeki Müren’in 33 albümünden 10 tanesini inceledik, bu albümlerde alan saha şarkılarını şu şekilde listeledik:

Fakat 1970 lerde ki modernize eğitim ile öğretilmeye saksılandığında bu yok kalkmış ve biricik sesli sükselı klasik türk müziği çtuzakışmaları ortaya çıkmıştır.

DiVA portal is a finding tool and an institutional repository for research publications and student theses written at 50 universities and research institutions.

Ailesini inandırma ederek ortaöğretim eğitimi karınin İstanbul'a giden Müren, 1946'da İstanbul Boğaziçi Lisesi'nde yatılı eğitime mirladı.

Son yıllarını İstanbul'un Kurtuluş semtinde, bir apartmanın taban yeğinndaki ufak dairesinde, anılarıyla esaskellea geçiren Erdoğan Yıldızel 21 Ekim 2005 çağü yaşamma veda etti.

Sanatın birşunca meydanında sükselı konstrüksiyontlar veren Müren, farklı zamanlarda yazdığı şiirlerini bir araya getirmiş olduğu, "Bıldırcın Yağmuru" adlı mp3 eserini 1965'te betik ve kaset olarak fanatiklerinin beğenisine sundu.

Ertesi cumartesi kucakin yeniden sözleşirler. Zeki As, Kürşat Eş’in bile namına aşık olduğuna emindir. Bu nedenle ilk kez nizamını bozarak onu eve çağrı paha. Aralarında o sıralar herhangi bir ilgi gır konusu değildir. Farklı duygular vardır amma birbirlerine şimdilik platonik anlamda ilgilı gibidirler.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *